Mezunlarımız - Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Bölümü
Mezunlarımız

Ben Merve Begüm ÇUHADAROĞLU. Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Bölümü'nden 2018 Bahar Yarıyılı'nda Bölüm İkinciliği ile mezun oldum. Bölümün en iyi yanı Teknoloji Fakültesi'nde olmasından dolayı 8.Yarıyılda alınan İşyeri Eğitimi oldu. Eğitimim süresince almış olduğum teorik bilgileri, İşyeri Eğitimi ile birlikte pratiğe dökme ve sahada aktif rol alma fırsatı buldum. İşyeri Eğitimimi Yepsan Savunma Sanayi ve Havacılık A.Ş.'de yaptım. Bunun yanı sıra bölümde, imalat ve tasarım olmak üzere iki farklı alanda zorunlu yaz stajı bulunmakta. Zorunlu yaz stajlarımı Elektrik Motor Sanayi ve Makine Dişli Sanayi'nde tamamladım. Ayrıca mezuniyet projemin üretimi için Reda Hastane Donanımları ile birlikte etkili bir çalışma gerçekleştirdik. Eğitimimin başlangıcından sonuna kadar çeşitli sektör ve firmalarda görevler alarak, kendimi geliştirme ve birçok tecrübe kazanma fırsatım oldu. Eğitim boyunca almış olduğum bilgileri, çalıştığım firmalardaki sorumluluklarımla birleştirmek beni gelecekteki iş hayatına hazırlamada iyi bir başlangıç oldu. 

Merhaba ben Kaan DOĞANAY. Endüstriyel tasarım mühendisliği bölümünden mezun olurken piyasada çalışabilmek için yeterli tasarım ve mühendislik bilgisine sahip olmamın yanında, arkamda çok güzel dört yılı bıraktım. Lisans öğrenimim süresince aldığım derslerin yanı sıra yapmış olduğum yaz stajları ve iş yeri eğitimi sayesinde çalışma hayatına daha kısa sürede uyum sağladım. Lisans öğrenimimi bölüm üçüncüsü olarak tamamladıktan 7 ay sonra Babacan Endüstri ve Kauçuk şirketinde Tasarım Mühendisi olarak çalışmaya başladım. Çalıştığım firmada, imalatı yapılacak ürünlerin tasarlanması, malzemelerin tedarik edilmesi ve imalat sürecinin takibinde görev almaktayım. Bunun yanında kendimi daha da geliştirebilmek için yine kendi bölümümde yüksek lisans öğrenimine devam etmekteyim.

Merhaba ben Gizem DOĞAN. Teknik ve sosyal açıdan verimli geçen günler, hocalarımla karşılıklı saygı, sevgi çerçevesinde ve onlardan her türlü desteği alarak bu bölümü mutlu ve en önemlisi teknik açıdan yeterli bir Endüstriyel Tasarım Mühendisi olarak bitirdim. Bu dört senelik süreçte stajlarım ve bölümün bize sağladığı iş yeri eğitimi sayesinde plastik ve enerji sektörünü de deneyimleme fırsatı buldum. Bölümümüzde hocalarımızın da desteğiyle kurduğumuz Tasarım Mühendisliği Topluluğu'nda 3 sene boyunca başkan yardımcılığı görevini üstlendim. Böylelikle katıldığımız fuarlar, seminerler, geziler ve yarışmalar öz geçmişimin daha nitelikli olmasını sağladı. Daha önce başvuru yapmış olduğum UBS Airport Systems şirketinin mülakatında yüzlerce kişiyi geçerek mezun olduğum ay içerisinde Tasarım Mühendisi olarak çalışmaya başladım. 2019 Haziran ayında 1 seneyi doldurduğum havaalanı sistemleri sektöründe bölümümün bana kattığı mühendislik ve tasarım bilgilerini sentezleyerek birçok tasarım yapmış ve büyük projelerde yer almış bulunmaktayım. Ayrıca kendimi teknik açıdan daha da geliştirmek için yine kendi bölümümde yüksek lisans öğrenimime devam etmekteyim.

Merhaba ben Ecem METE. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünden 2018 yılında mezun oldum. Şu anda otomotiv sektöründe üretim yapan ZF grubun şasi teknolojileri bölümünün Türkiye uzantısı olan ZF Lemförder Aks Modülleri San. ve Tic. A.Ş. firması Ar-Ge departmanında tasarımcı olarak çalışmakta ve bölümümüzde yüksek lisans yapmaktayım. Endüstriyel Tasarım Mühendisliği; mühendislik ve estetiği birlikte uygulamakta, görsel tasarımlar yaparken mühendislik bilgilerini kullanabileceğiniz mekanik tasarımlar yapmanıza da olanak sağlamaktadır. Lisans eğitimi boyunca zorunlu stajlar ve iş yeri eğitimi programı sayesinde teorik bilgiler uygulamaya dönüşmektedir. Ben de zorunlu stajlarımı ve iş yeri eğitimimi otomotiv ve enerji sektöründe üretim yapan ZF Lemförder Aks Modülleri San. ve Tic. A.Ş., Totomak Makina ve Yedek Parça San.Tic. A.Ş. ve TPI Kompozit Kanat Sanayi Ticaret A.Ş. firmalarında tamamladım, bu sayede üretim stajımı gerçekleştirdiğim firmada çalışmaktayım. Stajlar sektörleri tanımakta, uygulama yapmakta yararlı olurken bölüm öğrencileri için iş imkanı da oluşturmaktadır. Aynı zamanda öğrenciler ders kapsamında ya da gönüllü olarak çeşitli projelerde yer alabilmektedirler. Ben de bitirme projem olan Tezgah Üstü Kullanıma Uygun Bulaşık Yıkama Ünitesini Arçelik A.Ş.firması danışmanlığında tamamlayarak kendimi geliştirme fırsatı yakaladım. Firma destekli bitirme projeleri öğrencilerin gelişimine katkı sağlarken onların farklı tecrübeler edinmesine de yardımcı olmaktadır.

Merhaba ben Gizem GÜLÜM. Gazi Üniversitesi endüstriyel tasarım mühendisliği Ocak 2019 mezunuyum. Endüstriyel tasarım mühendisliği bölümünün çok geniş iş alanına sahip olmakla beraber insanın kendisini istediği sektörde geliştirebileceği güzel bir bölüm olduğunu düşünüyorum. Ben yaz stajlarımı ilk olarak dış cephe tasarımı yapan Global International  firmasında, tez çalışmamı kent mobilyaları yapan Park Kent mobilyaları firmasında ve iş yeri eğitimimi otomotiv makina yedek parçaları yapan Totomak firmasında yaptım. Her stajda farklı programlar kullanıp farklı üretim yöntemleri öğrendim. Stajlarımın hepsi birbirinden bağımsız sektörlerdi ve bu sayede birden çok alanı deneyimleyebildim. Bu da bölümün avantajlarından biriydi. Mezun olduktan 2 ay sonra Trinodal firmasında işe başladım. Trinodal firması endüstriyel hasta yatakları üreten ve yedek parçaları yapan bir firma. Şu an Arge departmanında araştırma geliştirme mühendisi olarak çalışıyorum. Bölümde plastik kalıp tasarımı dersleri almıştık ve şu an çalıştığım iş yerinde de plastik kalıplar çokça yapılıyor. Bunun yanı sıra aldığımız imalat ve malzeme derslerinin de etkisini görmekteyim. Okulda aldığım ve kendini daha çok geliştirmek için gittiğim çizim kursları sayesinde de şu an 3d modelleme yapıp daha sonra görselleştirerek şirkette istediğim pozisyonda çalışabiliyorum. Endüstriyel  tasarım mühendisliği; kendini sürekli geliştirmek isteyen, tasarıma, çizime ilgisi olan ve üretmeyi sevenler için gerçekten güzel bir alan.

Merhaba ben Müge ŞENER, 2018 yılında bölümden mezun oldum. Mezun olmadan yaklaşık bir ay önce üç farklı firmadan iş teklifi aldım ve iş teklifi aldığım firmalardan AES Acar Endüstriyel Sitemler Sanayi ve Ticaret A.Ş. firmasında bir yılı aşkın süredir Proje Mühendisi olarak çalışmaktayım. Okuduğum bölümün ilk mezunlarından biri olduğum için iş hayatında hem şanslı olduğum hem de şanssız olduğum yönler bulunmaktaydı. Bunun en büyük sebebi bölümümüzün bilinmemesiydi. Ancak, derslerimizin hem mühendislik hem de tasarım yönünden çift kolda ilerlemesi kısa sürede sektörde tanınmamızı sağladı. Teknoloji fakültesi olması ve aldığımız iş yeri eğitimi sayesinde öğrendiğimiz derslerin sadece teorikte kalmaması, pratikte uygulanması sayesinde kendimi iş arama sürecinde ayrıcalıklı hissettim. İmalat stajımı Babacan Kauçuk Endüstri firmasında, tasarım satjımı ORS-Ortadoğu Rulman Sanayi ve Ticaret A.Ş. firmasında, iş yeri eğitimimi ASELSAN firmasında yaptım. Uygulama eğitimimi kurumsal firmalarda tamamlayarak tecrübe kazandım. Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünü tercih listeme yazarken sadece ufak bir araştırma yaparak yazdım ama eğitim öğretim hayatımda verdiğim en kaliteli kararlardan biri oldu. Aldığım eğitim, çalıştığım alan, gördüğüm saygı, itibar, çizdiğim projelerin verdiği tatmin ve başarı duygusu beni mutlu çalışmamı, yaptığım işten keyif almamı sağladı. Henüz bir yıldır çalıştığım firmada aldığım eğitim sayesinde kısa bir sürede kendimi kanıtlamış ve yükselme şansını çok hızlı elde etmiş bulundum.

Merhaba ben Canan ÖZELBİSTAN. Endüstriyel tasarım mühendisliği bir çok bilimsel disiplinin karması olan bir bölümdür ve üretilebilir tasarımlar ortaya koyma felsefesiyle öğrenci yetiştirir. Verdiği uygulamalı eğitim sayesinde staj ve iş konularında öğrencilerine birçok artı sağlamaktadır. Bölümde aldığım geniş eğitim çerçevesinde endüstriyel mutfak, maden ve mobilya alanlarında birbirinden farklı stajlar yaptım. Farklı sektörler ve üretim yöntemlerini görerek aldığım eğitimi geliştirdim. Bölümün ilk öğrencilerinden olmanın verdiği sorumlulukla bölümümüzü tanıtmak ve mesleki etkinliklerde aktif görev alabilmek için kurduğumuz Tasarım Mühendisliği Topluluğunda üç sene organizasyon sorumlusu olarak görev yaptım. Öğrenim sürecim devam ederken Ekim 2018 de UBS Havaalanı Sistemleri şirketinde çalışmaya başladım.

Merhaba ben Nilay Didem Deveci. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliğinden 2018 yılında mezun oldum. Mezun olduktan 1 yıl sonra işyeri eğitimimi yapmış olduğum Yepsan Savunma Sanayi ve Havacılık A.Ş. firmasından iş teklifi aldım ve şu an firmanın mühendislik departmanında tasarımcı olarak çalışmaktayım. İş arama sürecindeyken kendi bölümümde yüksek lisansa başladım ve hala devam ettirmekteyim. İmalat stajımı Güno Pazarlama Reklamcılık Turizm Sanayi ve Anonim Şirketi’nde ve AR-GE stajımı da Tosçelik Profil ve Sac Endüstrisi A.Ş.’de tamamladım. Bu uygulamalı eğitimler tecrübe kazanmama yardımcı oldu. Tüm bunların dışında dersler kapsamında yapılan projeler okurken firmalarla iletişimde kalmanıza ve kendinize yeni bir çevre oluşturmanıza olanak sağlamaktadır. Ben bitirme projem olan Hamileler İçin Emniyet Kemeri Tasarımını Palaz Safety Belts firmasıyla tamamladım ve oradan iletişime geçmiş olduğum tasarımcı ile iletişimimi sürdürmeye devam etmekteyim. Ayrıca 2018 yılında bölümümüzün hocalarının destekleriyle ve bilgilendirmeleriyle, 7. OTOMOTİV AR-GE PROJE PAZARI VE KOMPONENT TASARIM YARIŞMASI’na, yapmış olduğum bitirme projem ile katıldım ve ilk 10 içine girerek projemi İTÜ Arı Teknokent’te sunma imkanı buldum. Bu sayede otomotiv sektöründen birçok iş adamıyla aynı ortama girdim ve bu da benim için güzel bir deneyim oldu.

Merhaba ben Gizem KIRKBUDAK. Endüstriyel tasarım mühendisliği bölümü benim hayatımda büyük getirileri olan bir bölümdür. Bütün dersleri, ders içeriği projeleri ve değerli hocalarıyla eğitim yönünden zengin olan bir eğitim hayatı sağlamaktadır. Tez konum olarak ilgi alanım olan jant ve otomotiv alanında çalışma şansım oldu. Bulaşık makinesi ve çim biçme makinesi gibi yaptığım projelerle bir çok sektör hakkında fikir sahibi oldum. Bölümümde öğrendiğim mühendislik ve tasarım bilgileri ile 60 günlük staj ve 3 aylık bir işyeri eğitimi yaptım. Bu durum sektöre ve iş hayatına alışmamızı sağladı. Ayrıca, bu iş yeri eğitimi bana büyük bir kapı açarak iş hayatına mezun olmadan atılmamı sağladı ve Horizon Global Enerji ve Yüksek Teknolojiler AŞ. firmasında çalışma hayatıma başladım. Bana kattıkları ve önüme açtıkları kapılar için bölümüme ve değerli hocalarıma çok teşekkür ederim.

Merhaba ben Gülseren AVCI, 2018 yılında Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünden mezun oldum. 4 yıllık eğitim dönemim boyunca medikal, savunma sanayi, motor sanayi sektörlerinde staj yapma fırsatı buldum. Özellikle iş yeri eğitimi adı altında yaptığım staj sayesinde savunma sanayi üzerine kendimi geliştirme fırsatı yakaladım. Medikal sektörüne olan ilgim ve danışman firmam (Tanı Medikal) sayesinde de bitirme projesi olarak İnovatif Bir Sperm Tarama Cihazı tasarlama fırsatı buldum. Eğitim dönemimin 3. yılında  Tam Otomatik Çok Katlı Otopark Sistemi projesinde yer aldım.  Mezun olduktan sonra kendi bölümümde yüksek lisansa başladım ve beraberinde eksiklerimi kapatmak için dil kursuna gittim. Yüksek lisans ders dönemimi tamamladığım için artık yaptığım staj sektörleri sayesinde alanımı belirledim ve savunma sanayi ve medikal sektörleri üzerinde iş arayışındayım.